Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za nieodpowiedzialną jazdę kolejny pirat drogowy stracił prawo jazdy

108 km/h w obszarze zabudowanym jechał młody kierowca fiatem panda, uprawnienia do kierowania posiadał od kilku miesięcy. Za nadmierną prędkość stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł.

Pajęczańscy policjanci codziennie weryfikują bezpieczeństwo jazdy kierowców, poruszających się po drogach naszego powiatu. Podczas kontroli prędkości w miejscowości Biała gmina Rząśnia, 8 czerwca 2022 roku  w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze zmierzyli prędkość kierującemu fiatem panda. W terenie zabudowanym, gdzie jest ograniczenie prędkości do 50 km/h, 19 - letni mieszkaniec Pajęczna jechał 108 km/h. Pirat na trzy miesiące stracił uprawnienia do kierowania. Ponadto zgodnie z taryfikatorem, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 i otrzymał 10 punktów karnych.

Po raz kolejny apelujemy do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Jadąc za szybko ryzykujemy życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. W krótkim odstępie czasowym to  kolejne, niechlubne zachowania młodych kierowców. Warto w tym miejscu przypomnieć obowiązujące ich przepisy.

Po pierwsze ustawodawca ustalił niższy limit punktowy dla młodych kierowców, czyli osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok. Młodzi kierowcy stracą prawo jazdy już po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych.

Bardzo ważne jest to, że zgodnie z zapisem artykułu 103 Ustawy o kierujących, starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami między innymi w przypadku kiedy młody kierowca w okresie próbnym popełnieni trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Przepisy dotyczące wspomnianego okresu próbnego dla młodego kierowcy, uregulowane są w artykule 91 Ustawy o Kierujących. Okres próbny dla młodego kierowcy trwa dwa lata.
Ale to nie wszystko. Zgodnie z treścią artykułu 92 Ustawy o kierujących, Starosta wydając decyzję administracyjną może przedłużyć okres próbny dla młodego kierującego o kolejne dwa lata jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.

sierż. sztab. Wioletta Mielczarek

 

 

  • Urządzenie do pomiaru prędkości z wynikiem.
Powrót na górę strony