Totalny brak odpowiedzialności! Kierował bez uprawnień, a kilka dni temu pijany spowodował kolizję.
Pajęczańscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 71- letniego mężczyznę, który nie posiadał uprawnień do kierowania. Uprawnienia jak się okazało stracił kilka dni wcześnie, gdyż pijany spowodował kolizję. Mężczyzna odpowie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowania.
3 września 2023 roku w Skąpej miało miejsce zdarzenie drogowe. Sprawcą zdarzenia był nietrzeźwy, 71- letni mieszkaniec gminy Strzelce Wielkie. Miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Wówczas mundurowi mężczyźnie zatrzymali elektronicznie prawo jazdy, ukarali mandatem karnym za spowodowanie kolizji oraz poinformowali o obowiązujących go przepisach, a w szczególności zakazie jazdy pojazdami. Mężczyzna ponownie zlekceważył prawo, gdyż wsiadł za kółko pomimo zatrzymanego prawa jazdy. Wpadł podczas kontroli drogowej 11 września 2023 roku w Skąpej. Niechlubne zachowania mężczyzny trafią pod ocenę sądu. 71-latkowi grozi zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszy Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Wsiadanie za kierownicę w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które sąd może orzec nawet karę pozbawienia wolności do lat 2.
Przypominamy!
art. 178a § 1 Kodeksu karnego Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
art. 94 Kodeksu wykroczeń: [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Apelujemy o rozsądek na drodze!
mł. asp. Wioletta Mielczarek