Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu
Termometry wskazują coraz niższe temperatury. To początek wyjątkowo trudnego czasu dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować im życie. Korzystajmy również z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych policjanci włączając się w akcję "Zima" już od pierwszych dni października zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których takie osoby mogą przebywać.
Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. Właśnie w tym zbliżającym się trudnym okresie Policja podejmuje wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tym tragicznym zdarzeniom. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.
Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie, nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane. Pamiętaj masz możliwość poinformowania nas za pomocą KMZB.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.