Świadkowie ujęli nietrzeźwego kierowcę. Dziękujemy za wzorową postawę!
Dzięki reakcji dwóch mieszkańców z naszego powiatu na jednej ze stacji paliw w Pajęcznie z drogi wyeliminowany został pijany 44-letni kierowca. Mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie przyjechał zatankować pojazd. Niezdarnie usiłował zapłacić za paliwo, świadkowie wyczuli alkohol i powiadomili policję. Okazało się również, że posiadał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dziękujemy za właściwą reakcję na zagrożenie.
9 października 2024 roku tuż przed godziną 17.00 oficer dyżurny pajęczańskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące kierowcy renault, któremu zgłaszający wraz z pracownikiem jednej ze stacji paliw w Pajęcznie uniemożliwili dalszą jazdę, gdyż wyczuli od niego alkohol. Policjanci z drogówki pojechali na miejsce zdarzenia. Zastali tam między innymi zgłaszających, którzy wskazali ujętego mężczyznę. Nieodpowiedzialny kierowca na stację przyjechał zatankować pojazd. Gdy usiłował niezdarnie zapłacić za paliwo, świadkowie wyczuli woń alkoholu od mężczyzny i o fakcie powiadomili policję. Do czasu przyjazdu patrolu kierującemu uniemożliwili dalszą jazdę. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna posiadał również zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Za jazdę w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu zostanie rozliczony przez sąd. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, dożywotni zakaz kierowania pojazdami oraz wysokie konsekwencje finansowe.
To kolejny przypadek, kiedy mieszkańcy naszego powiatu wyraźnie sprzeciwiają się takim nieodpowiedzialnym zachowaniom i co ważne reagują! Dziękujemy za reakcję na zagrożenie i godną naśladowania postawę.
Nietrzeźwi kierujący są ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Policja apeluje, widzisz nietrzeźwego kierującego - reaguj! O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Należy natomiast pamiętać, że taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji.
Przypominamy:
- prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem,
- natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.
Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
- grzywna w wysokości do 30 000 zł lub areszt do 30 dni,
- zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat,
- 10 punktów karnych.
Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) nawet do 15 lat,
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł,
- eśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, może trafić do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
asp. Wioletta Mielczarek