Pijany, skradzionym autem, na sądowym zakazie uderzył w płot
38-letni mężczyzna prawie z trzema promilami ukradł auto, potem uderzył nim w ogrodzenie posesji i odjechał. Szybka i zdecydowana reakcja właściciela uszkodzonego ogrodzenia doprowadziła do zatrzymania kierującego. Okazało się również po sprawdzeniu w policyjnych systemach, że posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi. Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór. Dziękujemy za reakcję na zagrożenie, czujność i wzorową, godną naśladowania postawę!
W nocy z 3 na 4 września 2024 roku o godzinie 1:50 oficer dyżurny pajęczańskiej policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w Kruplinie Średnim najprawdopodobniej nietrzeźwy kierujący pojazdem wjechał w ogrodzenie i odjechał z miejsca zdarzenia. Dyżurny natychmiast wysłał policjantów, którzy wiedzieli już w jakim kierunku oddala się pojazd. Czujność, zdecydowana reakcja właściciela uszkodzonego ogrodzenia pozwoliła szybko zlokalizować drogę po której jazdę kontynuował kierowca podany w zgłoszeniu. Świadek bowiem, chwilę po zdarzeniu, gdzie obudził go głośny huk, udał się za sprawcą i udaremnił mu dalszą jazdę. Jednocześnie jadąc za pojazdem informował policję o swoim położeniu co umożliwiło błyskawiczne dotarcie na miejsce. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący miał prawie trzy promile, ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że posiadał dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Nieodpowiedzialny kierujący z powiatu radomszczańskiego znany był policjantom z wcześniejszych konfliktów z prawem, oraz wielokrotnie poszukiwany. Mercedes, którym kierował okazało się, że ukradł w nocy tuż przed całym zdarzeniem. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie, usłyszał już zarzuty, przyznał się do zarzucanych mu czynów. Prokuratur zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór. Za dokonanie tych przestępstw grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Przypominamy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
asp. Wioletta Mielczarek