Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekcja kryminalistyki podczas Dni Otwartych

Pajęczańscy policjanci uczestniczyli w Dniach Otwartych w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie. W ramach zorganizowanego spotkania mundurowi przeprowadzili lekcję kryminalistyki oraz przygotowali stoisko policyjne promujące służbę w Policji i jednocześnie zachęcające młodzież do nauki w liceum mundurowym.

4 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Działoszynie odbyły się Dni Otwarte. Szkoła gościła uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych z powiatu pajęczańskiego. Przybyła młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą nauczania jaką proponuje szkoła. Podczas spotkania pajęczańscy policjanci przygotowali stoisko policyjne i pokazową lekcję kryminalistyki. Działania te miały na celu  promowanie zawodu policjanta, zachęcanie młodzieży do wstąpienia w przyszłości w szeregi Policji . Lekcję kryminalistyki z zainteresowaną młodzieżą przeprowadzili Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego podkom. Grzegorz Namyślak oraz technik kryminalistyki asp. sztab. Piotr Gaik.  Policjanci opowiedzieli o swojej pracy, specyfice i charakterystyce kryminalnej, o metodach ujawniania i zabezpieczania śladów. Specjalista techniki kryminalistycznej przedstawił młodzieży kim jest technik kryminalistyki i jak wygląda jego codzienna służba. Nieodzownym atrybutem w jego pracy jest aparat fotograficzny oraz walizka, w której znajdują się między innymi różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów znalezionych na miejscu zdarzenia. O każdej porze dnia czy nocy, bez względu na warunki pogodowe, technik jest obecny na miejscu włamania do sklepu, wypadku drogowego, czy odzyskania kradzionego samochodu. Kluczowym jego zadaniem jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów oraz ich właściwe zabezpieczenie. Pozwala to nie tylko na odtworzenie zaistniałego zdarzenia, ale na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadzenie do jego wykrycia.

Zastępca Wydziały Kryminalnego opowiadając o swojej drodze zawodowej wrócił refleksjami do lat spędzonych w murach Szkoły w Działoszynie – szkoły z historią i tradycją. W swoim podsumowaniu opowiedział o realnych sytuacjach w służbie,  chwilach trudniejszych i tych, które powodują uśmiech, wzruszenie. Wszystko poparł wartościowymi życiowymi przykładami. Wniosek był jeden – wybór zawodu, wybór niebieskiego munduru, to właściwy wybór. Takiego też trafnego wyboru przyszłego zawodu życzył młodzieży.

Z pewnością taka lekcja na długo pozostanie w pamięci zarówno policjantów, jaki i uczniów. A kto wie, może stać się wstępem w poszukiwaniu niebieskiego munduru do którego zachęcamy!

Rekrutacja do Policji TUTAJ. Zapraszamy zainteresowanych do kontaktu w Komendzie Powiatowej Policji w Pajęcznie codziennie w godzinach 7:30 - 15:30, telefonicznie pod numerem 723 694 581, 47 8457243. Dostosujemy się również do umówionego wcześnikej terminu i godziny popołudniowej.


mł. asp. Wioletta Mielczarek

 

 

  • Policjantka i dwóch uczniów klasy mundurowej.
  • Grupa młodzieży przy stoisku policyjnym.
  • Policjanci podczas lekcji kryminalistyki.
  • Policjanci uczą kryminalistyki. W ławkach duża grupa uczniów.
  • Policjant pokazuje ślad kryminalistyczny.
  • Policjant pobiera ślad kryminalistyczny.
  • Policjant pobiera ślad kryminalistyczny.
  • Policjantka, policjant, żołnierz i mężczyzna na zdjęciu.
Powrót na górę strony