Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mogło dojść do tragedii … wyprzedzanie na przejazdach kolejowych jest zabronione!

Kierujący wiedział, że zbliża się do przejazdu kolejowego ale mimo to nie zachował szczególnej ostrożności i rażąco zlekceważył obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Na przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej 27-latek z dużą prędkością wyprzedzał inne auta. Aby uniknąć zderzenia czołowego z pojazdem jadącym z naprzeciwka wjechał do rowu i uszkodził napęd rogatki. Ta niebezpieczna sytuacja zakończyła się mandatem karny w wysokości 2000 zł. Apelujemy o rozsądek za kierownicą!

Do zdarzenia doszło 13 lutego 2024 roku kwadrans przed godziną 8.00 na strzeżonym przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony dyżurny pajęczańskiej komendy. Na miejsce wysłał policjantów ruchu drogowego, którzy ustalili, że kierujący bmw, mieszkaniec gminy Rząśnia z dużą prędkością na przejeździe kolejowym wyprzedzał samochód ciężarowy. Aby uniknąć zderzenia czołowego z innym pojazdem wjechał do rowu i uszkodził elementy infrastruktury przejazdu.

Uszkodzoną po zdarzeniu rogatkę trzeba było naprawić, co powodowało dalsze utrudnienia dla kierowców. Przejazd w tym czasie został zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa – postawiono znak „Stop” i tablice z informacją o uszkodzonej rogatce, a pociągi zwalniały do 20 km/h i podawały sygnał "baczność". Obecni na miejscu policjanci do czasu udrożnienia przejazdu cały czas czuwali nad bezpieczeństwem kierujących przemieszczających się przez przejazd.

Według statystyk, 99 procent wypadków na przejazdach wynika z winy kierowców. Nieprzestrzeganie przepisów drogowych, pośpiech, brawura, rutyna to przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii to ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod opadającymi rogatkami, omijanie zamkniętych półrogatek, a także wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu.

W przypadku niebezpiecznej sytuacji na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z Żółtej Naklejki PLK. Te dodatkowe informacje pozwalają na szybką reakcję, szczególnie wówczas, gdy na przejeździe znajdzie się unieruchomiony samochód. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Więcej o Żółtej Naklejce PLK TUTAJ 

Dla Policji oraz PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. priorytetem jest bezpieczeństwo. Od 2005 roku PLK SA prowadzą kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko” we współpracy z Policją. W tym czasie liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się. Kampania to cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych poprzez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego.

mł. asp. Wioletta Mielczarek

Film https://youtu.be/JPf0XezlHi8

Powrót na górę strony