Informacje

Uwaga na oszustwa! Bądź ostrożny w Internecie

Apelujemy o ostrożność w Internecie. Oszuści stosują różne metody, aby zdobyć pieniądze! Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Osoby zajmujące się tym procederem niejednokrotnie wykorzystują przede wszystkim brak ostrożności, czasami niewiedzę i osiągają zamierzony cel.

Pomimo licznych ostrzeżeń, ciągle otrzymujemy zgłoszenia od osób, które stały się ofiarą oszusta. Pamiętajmy, zanim przekażemy komukolwiek pieniądze, wykonamy przelew, czy podamy numer BLIK, w pierwszej kolejności zweryfikujmy informację i upewnijmy się, że czy za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Skontaktujmy się z osobą, która rzekomo prosi o pomoc, aby zweryfikować, czy ktoś się pod nią nie podszywa. Dajmy sobie czas, aby upewnić się czy bliska osoba, czy znajomy rzeczywiście potrzebuje pomocy, nie działajmy w emocjach. Pamietajmy, że pośpiech to zły doradca. Oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, „na BLIK” i wiele, wiele innych. Cały czas są aktywni, nie śpią, wymyślają nowe metody. Kolejny raz PRZESTRZEGAMY przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

PAMIĘTAJMY!
Nie bądźmy łatwowierni, zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzajmy wiarygodność uzyskiwanych informacji, potwierdzajmy numery telefonów w przypadku osób powołujących się na różnego rodzaju instytucje, nie klikajmy w podejrzane linki. Pomysłowość przestępców jest ogromna, wykorzystują rożne metody i socjotechniki aby uzyskać swój cel. Tylko zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie w kontaktach z obcymi, pomoże ograniczyć falę oszustw! Okoliczności działania są różne ale mechanizm zawsze taki sam. Przestępcy wykorzystują łatwowierność ludzi, chęć skorzystania z atrakcyjnych ofert czy też łatwego zarobku. Kończy się to jednak utratą pieniędzy.
 
Poniżej przedstawione zostały  zasady ograniczonego zaufania, które wdrożone w życie pozytywnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.

  • nie przekazuj pieniędzy osobą, które telefonicznie podają się za Twoich krewnych - sprawcy oszustw, chcąc wyłudzić pieniądze, dzwonią do Ciebie i podają się za członka Twojej rodziny, np. wnuczka, siostrzeńca. Przedstawiają zmyśloną historię prosząc o pomoc finansową. W takim przypadku upewnij się czy osoba, za którą się podają, faktycznie potrzebuje pomocy. Oddzwoń do niej. Jeżeli nie możesz się z nią skontaktować, lepiej zrezygnuj z udzielenia pomocy.
  • nie ufaj wyjątkowym okazjom - pamiętaj, na świecie nie ma nic za darmo. Okazyjnie niska cena może oznaczać, że towar pochodzi z kradzieży. W pudełku ze złotem możesz znaleźć tombak, a w pliku banknotów pociętą gazetę.
  • żądaj identyfikatora od pracowników instytucji - każdy pracownik „gazowni”, „elektrowni” czy „kablówki” posiada identyfikator. Żądaj jego okazania. Jeżeli masz wątpliwości, zadzwoń do jego miejsca pracy. Telefon znajdziesz na rachunku lub w książeczce opłat. Ważne, aby nie prosić o numer telefonu osób, które chcą dostać się do Twojego mieszkania.
  •  na zakupach unikaj miejsc zatłoczonych - kradzieże kieszonkowe są popełniane pod pozorem sztucznego tłoku, którego powinieneś unikać. Płacąc za zakupy nie ujawniaj całej zawartości portfela. Staraj się regulować należność odliczoną kwotą pieniędzy. Zabieraj tylko te dokumenty, które są niezbędne na zakupach. Jeżeli posiadasz kartę płatniczą, nie ujawniaj swojego numeru PIN ani nigdzie go nie zapisuj. Gdy utracisz swoje dokumenty, zastrzeż je, powiadom Policję (gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa) oraz zawiadom najbliższy organ gminy, by wyrobić nowy dokument.
  • nigdy nie podawaj swoich danych klikając w podejrzane linki, strony itp.

 W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

asp. Wioletta Mielczarek

 

Powrót na górę strony