Miał 3 promile i omal nie zderzył się z dostwczym iveco – kierowca zatrzymany przez świadków
W miniony weekend doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy, który stwarzał realne zagrożenie na drodze. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna jechał „wężykiem”, a w pewnym momencie doszło do zderzenia na szczęście tylko lusterkami z dostawczym iveco. Pijany kierowca to poważne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dziękujemy za wzorową, godną naśladowania postawę.
22 marca 2025 roku o godzinie 14:30 oficer dyżurny pajęczańskiej policji otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy, który został ujęty przez dwóch mieszkańców naszego powiatu. Na miejscu policjanci zastali nieodpowiedzialnego 23-letniego mieszkańca gminy Nowa Brzeźnica. Zgłaszający oświadczyli funkcjonariuszom, że gdy jechali drogą wojewódzką 483 na wysokości miejscowości Zapole zauważyli osobowego nissana, którego kierujący jechał tzw. „wężykiem”. Kierujący raz zjeżdżał na prawe, raz na lewe pobocze. W pewnym momencie zjechał na środek drogi i doprowadził do zderzenia lewymi lusterkami z prawidłowo jadącym dostawczym iveco. Jeden ze świadków widząc niebezpieczną sytuację na drodze natychmiast zareagował. Wyprzedził i zatrzymał pojazd. Wspólnie z drugim obywatelem wyciągnęli kierującego zza kierownicy, ponieważ wyczuli od niego alkohol. Zadzwonili na numer alarmowy i oczekiwali do czasu przybycia policji. Mężczyzna był tak pijany, że nie potrafił stać o własnych siłach i bełkotał. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów oraz wysoką grzywną. Ponadto kierujący odpowie również za spowodowanie kolizji.
Dziękujemy świadkom za zdecydowaną i odpowiedzialną reakcję. Dzięki ich interwencji być może udało się zapobiec tragedii na drodze. Pamiętajmy – każdy z nas może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa!
Przypominamy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
asp. Wioletta Mielczarek