Informacje

Egzaminy na kartę rowerową pod okiem pajęczańskiej drogówki

Do prawidłowej jazdy jednośladem niezbędne są odpowiednie umiejętności, a także znajomość obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym i ich zastosowanie w praktyce. Pełnoprawnymi kierowcami jednośladów zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Makowiskach. Pajęczańscy policjanci „drogówki” nadzorowali przebieg spotkania oraz egzaminowali przyszłych kierujących.

Do prawidłowej jazdy jednośladem niezbędne są odpowiednie umiejętności, a także znajomość obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym i ich zastosowanie w praktyce.  Pełnoprawnymi kierowcami jednośladów zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Makowiskach. Pajęczańscy policjanci „drogówki” nadzorowali przebieg spotkania oraz egzaminowali przyszłych kierujących.
4 czerwca 2024 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Makowiskach zdobyli pierwsze „prawo jazdy”. Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. W drugiej części przeprowadzony został sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Policjanci zwracali uwagę na to jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Funkcjonariusze bowiem muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie, ani też innych uczestników w ruchu drogowym. Wszyscy, którzy tego dnia przystąpili do egzaminu, pomimo stresu, zaliczyli go pozytywnie.

Świeżo upieczonym rowerzystom życzymy samych bezpiecznie przebytych kilometrów.

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem 20 maja 2021 roku, dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale również hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

mł. asp. Wioletta Mielczarek

 

Powrót na górę strony