Informacje

Odpowie za produkcję bimbru

Kryminalni na jednej z posesji powiatu pajęczańskiego zabezpieczyli aparaturę do domowej produkcji alkoholu etylowego, około 20 litrów gotowego alkoholu oraz dwie beczki „zaczynu” . 55-letni mężczyzna wytwarzał alkohol, nie mając stosownego zezwolenia. Za nielegalne wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego pajęczańskiej komendy zwalczając przestępczość gospodarczą prowadzą szereg zakrojonych działań zmierzających do wykrycia sprawców. Niejednokrotnie realizują własne ustalenia. I tak też było 22 maja 2024 roku kiedy to zapukali do drzwi jednego z mieszkańców powiatu pajęczańskiego z podejrzeniem wytwarzania alkoholu bez polskich znaków akcyzy.  Ustalenia okazały się trafne. W wyniku przeprowadzonego przeszukania stróże prawa zabezpieczyli aparaturę do wyrabiania alkoholu domowym sposobem, pojemnik i szklane butelki z alkoholem o łącznej pojemności około 20 litrów oraz około 60 litrów „zaczynu” służącego do produkcji alkoholu. 55-letni mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już zarzut za nielegalne wytwarzanie alkoholu. Przyznał się do zarzucanego mu czynu. O jego dalszym losie zdecyduje sąd. Zgodnie z ustawą o wyrobie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. W praktyce oznacza to, że produkcja bimbru na własny użytek, czyli nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest prawnie zabroniona i podlega karze do roku pozbawienia wolności.

mł. asp. Wioletta Mielczarek

  • Szklane butelki z zawartością płynną na biurku, obok foliowa torebka.
  • Otwarte dwie beczki z zaczynem.
  • Aparatura do domowej produkcji wyrobu spirytusowego.
Powrót na górę strony