Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirat drogowy stracił prawo jazdy

W trakcie wojewódzkich działań pod nazwą "Prędkość" policjanci z pajęczańskiej drogówki wyeliminowali z ruchu młodego kierowcę, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 124 km/h. Uprawnienia do kierowania posiadał zaledwie od 3 miesięcy. 18-latek stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Podczas wojewódzkich działań "Prędkość” trwających od 24 do 26 czerwca 2022 roku pajęczańscy policjanci kontrolowali prędkość pojazdów poruszających się drogami powiatu. Kontrole prędkości realizowane były na głównych ciągach komunikacyjnych, przeważnie w obszarach zabudowanych. 26 czerwca 2022 roku na drodze krajowej numer 42 w miejscowości Kruplin, pajęczańska "drogówka" wyeliminowała z ruchu 18-latka, który w obszarze zabudowanym pędził samochodem bmw z prędkością 124 km/h. Młody kierowca uprawnienia posiadał zaledwie od trzech miesięcy. Pirat stracił uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Ponadto zgodnie z taryfikatorem, został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł i otrzymał 10 punktów karnych. Podczas działań policjanci ujawnili łącznie 40 wykroczeń dotyczących przekroczenia prędkości, gdzie prawie połowa odnotowana była w rejonie przejść dla pieszych. Ponad 20 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi.

Po raz kolejny apelujemy do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Jadąc za szybko ryzykujemy życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy szczególnie do młodych kierowców. Obowiązują ich zaostrzone przepisy. Ustawodawca ustalił niższy limit punktowy dla osób, które posiadają uprawnienia krócej niż rok. Młodzi kierowcy stracą prawo jazdy już po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych. Bardzo ważne jest to, że zgodnie z zapisem artykułu 103 Ustawy o kierujących, starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami między innymi w przypadku, kiedy młody kierowca w okresie próbnym popełnieni trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Przepisy dotyczące wspomnianego okresu próbnego dla młodego kierowcy, uregulowane są w artykule 91 Ustawy o Kierujących. Okres próbny dla młodego kierowcy trwa dwa lata. Zgodnie z treścią artykułu 92 Ustawy o kierujących, Starosta wydając decyzję administracyjną może przedłużyć okres próbny dla młodego kierującego o kolejne dwa lata jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.

 /sierż. sztab. Wioletta Mielczarek/


 

  • na zdjęciu widoczne urządzenie do pomiaru prędkości, z wyświetlonym pomiarem
Powrót na górę strony