Informacje

Za bezpodstawną interwencję służb ratowniczych otrzymał mandat.

Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych to wykroczenie. Osoby, które bezpodstawnie wzywają służby ratownicze muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Przekonał się o tym 33-letni mieszkaniec Pajęczna.

31 marca 2021 r. o godzinie 19:30 pajęczańscy mundurowi udali się na interwencje do jednego z bloków przy ulicy Majorat, gdzie według zgłoszenia w jednej z klatek schodowych ma ulatniać się gaz. Na miejsce przybyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Specjalne czujniki, których użyli strażacy nie wykryły żadnego zagrożenia. Po rozpytaniu 33-letni zgłaszający oświadczył, iż wcześniej dzwonił do Straży Pożarnej gdy jak twierdzi podłączył nową kuchenkę gazową wraz z butlą z gazem i chciał żeby strażacy sprawdzili czy dobrze to zrobił. Gdy w słuchawce usłyszał ,że straż nie świadczy takich usług postanowił zadzwonić na nr 112 informując o tym, iż w bloku ulatnia się gaz. Za bezzasadną interwencje zgłaszający został ukarany mandatem karnym.

Art. 66 § 1 KW: „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.