Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne potrącenie - policja apeluje o ostrożność

Policjanci z Komisariatu Policji w Działoszynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku na DW 486 w miejscowości Szczyty. Na nieoświetlonym odcinku drogi 47-letni pieszy został potrącony przez osobowe volvo. Pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Do wypadku doszło 22 sierpnia 2018 roku o godzinie 21.15 na drodze wojewódzkiej nr 486 w miejscowości Szczyty. Jak wynika z wstępnych ustaleń, na prostym odcinku drogi, poza terenem zabudowanym, w miejscu nieoświetlonym, 20-letni kierujący samochodem osobowym marki Volvo potrącił znajdującego się na jezdni 47-letniego pieszego. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy mieszkaniec gminy Działoszyn pomimo reanimacji zmarł na miejscu. Kierujący samochodem był trzeźwy. Ciało 47-latka oraz pojazd zabezpieczono do dyspozycji prokuratury. Policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny zabezpieczając ślady kryminalistyczne.

Policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.  Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Warto wykonać sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, które odpowie na pytanie- czy nasz pojazd jest sprawny i bezpieczny. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Powrót na górę strony