Nie zatrzymał się do kontroli bo miał zakaz - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Pajęcznie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymał się do kontroli bo miał zakaz

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie podjęli pościg za mężczyzną, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Prawdopodobnie przyczyną ucieczki był sądowy zakaz kierowania pojazdem.

3 lipca 2018 roku w Pajęczno na ul. 1-go Maja policjanci drogówki zauważyli czarnego golfa, którego kierujący jechał w sposób wskazujący, że może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze wydali kierowcy wyraźny znak do zatrzymania. Kierowca zlekceważył polecenie, przyspieszył i zaczął uciekać. Mundurowi ruszyli za nim w pościg. Podczas ucieczki mężczyzna swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla innych użytkowników ruchu. Na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do miejscowości Barany stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo wypadając z pojazdu i stracił przytomność. Natychmiast udzielili pomocy poszkodowanemu do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego. Deczyją lekarza rannego przetransportowano do szpitala. Jak się okazało 35-letni mieszkaniec gminy Rząśnia nie posiadał uprawnień do kierowania, miał aktywny, 3-letni sądowy zakaz  prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W szpitalu została pobrana mu krew do badania celem ustalenia czy był pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych środków. 35-letni kierujący golfem po wyjściu ze szpitala odpowie za złamanie zakazu sadowego oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej.


Policjanci przypominają! Art. 178 b Kodeksu karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” Poza tym, sąd obligatoryjnie orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku aż do 15 lat.